Otázky a odpovědi

Jak moc léčba fixním aparátem bolí?

Zpočátku, několik dní po nasazení, je ortodontická léčba spojena s jistým nepohodlím a mírnou bolestí – pacient si začíná zvykat na rovnátka.Někdy může být podrážděná sliznice rtů a tváří. Zuby se též začínají mírně hýbat, což umožňuje vlastní pohyb zubů při léčbě. Během prvních dnů je vhodné zvolit měkkou stravu, například jogurty či těstoviny. Každý člověk snáší bolest různě – někdo si zvykne rychle a bez problémů, někteří pacienti jsou citlivější a.

Kazí se zuby pod rovnátky?

Nezbytným předpokladem pro léčbu fixním aparátem je vzorná ústní hygiena a v takovém případě se chrup pod rovnátky nemůže kazit. Pokud se pacient není schopen řádně o zuby starat, je fixní rovnátko jen nákladnou, avšak zbytečnou investicí do estetiky chrupu. Pacienta před léčbou řádně instruujeme, jakým způsobem prvky fixního aparátu vyčistit a jaké dentální pomůcky používat při čištění zubů. Pokud ani po několika návštěvách a instruktážích není hygiena perfektní, fixní aparátek nenasadíme. Vhodné jsou též návštěvy u dentální hygienistky.

Jak dlouho trvá ortodontická terapie?

Průměrná doba léčby fixním aparátem jsou 2 roky, může být kratší či delší dle závažnosti vady. Po sejmutí fixního aparátku přechází léčba do fáze retenční, tj. pacient obdrží snímací rovnátko, které se nosí většinou na noc.Toto rovnátko má za úkol udržet výsledek, jehož jsme během terapie dosáhli. Poté záleží jen na zodpovědnosti pacienta, jak bude toto rovnátko nosit – v případě podcenění retenční fáze může dojít k recidivě ortodontické vady, tzn. částečnému návratu do původního stavu.

Jsou nějaká omezení v jídle?

Kromě prvních několika dní s nasazeným fixním aparátem, kdy je vhodné jíst měkčí stravu z důvodu mírné bolesti při kousání, je úprava stravovacích návyků minimální. Je možné jíst vše, vyjma extrémně tvrdých jídel jako jsou topinky, ořechy, tvrdé ovoce a podobně, protože může dojít k odlomení zámků, které jsou nalepeny na přední straně zubů. Proto je lepší  např. jablka či mrkev nakrájet na menší kousky. Je vhodné si odepřít lepivé bonbóny, karamelky či turecký med.

Jaká přináší fixní rovnátka omezení v praktickém životě?

Fixní rovnátka jsou v ústech vlastně „věc navíc“, z čehož vychází mírná omezení v životě. Je třeba dávat si pozor na to, co člověk jí – strava by neměla být příliš tvrdá (některé ovoce, topinky, oříšky) nebo lepivá (karamely). Chrup je nutné si vyčistit několikrát denně, nejlépe po každém jídle, aby mezi součástmi fixního aparátu nezůstávaly zbytky jídla.Pravidelné kontroly u ortodontisty probíhají zhruba každých 6 týdnů, občas se však může přihodit menší „nehoda“, kdy může začít vadit například kousek drátu nebo se uvolní zámeček a pak je třeba přijít k ortodontistovi ihned a lékař se postará o odstranění problému. Během léčby je důležité dodržovat pokyny ošetřujícího lékaře a dbát jeho rad.